Gelin olmanın göründüğü kadar kolay ve eğlenceden ibaret olmadığını en iyi yaz gelinleri anlar. Yazın en ince kıyafet bile insanı daraltırken kat kat tülün satenin ağırlığıyla bütün günü geçirmek başlı başına sabır ve sebat imtihanıdır. Yaz gelini eşi dahil düğüne gelen herkes sıcaktan şikayet ederken makyajı bozulmadan, saçı açılmadan, türbanı kaymadan günü geçirir ve imkansızı başarır. Geçen senenin yaz gelini olarak benimle aynı hatayı yapıp yazın evlenme gafletine düşenlere birkaç tavsiyem var. İmkanlarınız dahilinde sizlere bahsedeceklerimi düğün gününüzde hayata geçirebilirseniz o günü çok daha rahat geçireceksiniz.

İlk olarak alışveriş listesine koltuk altı pedi eklemelisiniz. Bu sayede hem teriniz gelinlikte leke yapmayacak, ter kokusu olmayacak ve en önemlisi de gelinlik kumaşı koltuk altınızı tahriş etmeyecek. Gelinliğiniz fermuarlıysa vakit buldukça arkadaşlarınızdan yardım alarak pedi yenileyerek rahatınızı garanti altına alabilirsiniz. Koltuk altı pedlerini kozmetik mağazalarından alabileceğiniz gibi internetten de sipariş edebilirsiniz.

Terlemek kaçınılmaz olduğundan makyajı bozmadan parlamayı almak için yağ emici mendil edinmeyi unutmayın. Yağ emici mendil bulamadıysanız ya da ona para vermek istemiyorsanız kahve filtresi, klozet kapak örtüsü gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Açık havada düğün yapacaksanız sinek ilacı hem sizin hem de konukların ihtiyaçları arasında yer alıyor. Özellikle sivri sinek gibi yara ve kaşıntıya sebep olan haşarattan sprey koruyucularla korunabilirsiniz. Böcek ilaçları rahatsız ediyorsa lavanta tarçın yağı gibi doğal seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

Henüz ayakkabı seçmediyseniz dolgu topuk gibi rahatınızı gözeten modellere yönelmelisiniz. Fotoğraf çekimi gibi ayakkabının görüneceği durumlar için beğendiğiniz asıl ayakkabıyı giyip, düğünde ayağınızı vurmayan başka bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Dolgu topuk ayakkabılar gözünüze hoş gelmese de gelinliğin altından ayakkabılarınızın görünmeyeceğini düşünürsek incecik topukluları giyerek bütün gün kendinize eziyet etmek pek de mantıklı sayılmaz.

Bütün günü sizinle geçirecek kişi her kimse onun topuklu ayakkabı, balık elbise gibi hareketi kısıtlayan seçeneklerden uzak durması en az gelinin giydikleri kadar önem taşıyor. Gelinin en yakın arkadaşı olan bu seçilmiş kişi muhtemelen herkesten çok yorulacağı için bütün olasılıkları öngörerek rahatı şıklığın önünde tutmalı. Geline soğuk su, gerekirse buz, yelpaze, mendil gibi günü geçirmesini sağlayacak hayati yardımlarda bulunacak kişiye sabır dileyerek söyleyeceklerimi sonlandırıyorum.

Nikahınız, düğününüz hayırlı olsun. Yazda bahar serinliği yaşamanız dileğiyle.

Leave a Reply