Atypical otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam ve ailesini konu alarak hastalığa karşı farkındalık hedefliyor. Kara mizah öğeleri içeren Atypical yaşanmadıkça anlaşılamayacak bir hayat sürecini seyirciye sunuyor. Sam benzersiz düşünme şekli ve algı biçimiyle ergenliğe girmesinin ardından sevgilisi olması gerektiğine karar verince asıl hikaye başlıyor. Ergenlikle başlayan ikili ilişkileri keşfetme dönemi, normal gençler için ruhsal dalgalanmalara yol açarken Sam bu süreci çok daha yoğun yaşıyor. Sam’in kendini sevgiye açması yeniliğe kapalı dünyasında derin yaralar açarken aile bireyleri kendi dramalarıyla boğuşuyor.

atypicalAtypical ne demek?

Atypical alışılmamış anlamına geliyor. Dizideki olaylar Sam ve hastalığı penceresinden değerlendirilmediğinde herkesin bir eksik ya da bir fazla yaşamaya alıştığı şeyler. Hastalık odaklı başlangıç yapan dizi her bölümde bir başka karakterin derinliklerine inerek kısa sürede kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz hale geliyor. Benliğinde annelikten başka bir tanıma yer kalmayan Elsa, çocuklarının kendine bağımlılığı azaldıkça düştüğü boşluktan çıkış yolları arıyor. Aradığı yolların sonu pişmanlığa çıksa da duvara çarpana kadar gözü kapalı ilerliyor. Aile babası Doug, oğlunun hastalığı karşısında ne yapacağını bilemez halde sürekli onunla iletişim kurup anlamaya çalışıyor. Doug, bütün iyi niyetine rağmen ilerleyen bölümlerde geçmişte yaptıklarına ışık tutulduğunda maskesini düşürerek seyircinin kalbini kırıyor. Casey çocukluğundan beri  sırtına kardeşine karşı sorumluluklar yüklenerek ezilmeye mahkum ediliyor. Hala çocuk sayılabilecek yaşta olmasına rağmen ebeveynlerinden daha ayakları yere basan duruşu ve merhametli haliyle bütün aile bireylerine fark atıyor.

atypicalIMDB puanı 8.3

Atypical, otizmli bir çocuğa sahip olmanın yanı sıra ömür boyu korunmaya muhtaç birinin kardeşi olmayı da bütün çıplaklığıyla ekranlara taşıyor. Netflix apoletlerine bir yenisini daha eklerken yabancı diziler için uzun sayılan kırk dakikalık Atypical bölümleri keyifle izleniyor. Son zamanlarda piyasadaki kaliteli yapımların neredeyse tamamı Netflix imzası taşıyor. Netflix hızından hiçbir şey kaybetmeden her sezon bir başka diziyle izleyiciyi ekran başına kitlemeye devam ediyor. Atypical görücüye çıkan iki sezonuyla IMDB’den 8.3 alarak tarihe adını altın harflerle yazdıran ender yapımlar arasında yer alıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Green Book

One Comment

Leave a Reply