Yabancı film önerileri söz konusu olduğunda Wreck It Ralph ilk sıralarda yer alıyor. Film izlerken türüne takılmayıp verilen mesaja önem verenlerin keyifle izleyeceği bir Disney yapımı. Çocukluğumuzdan epey aşina olduğumuz atari oyunlarına karakterler gözünden bakan film spot ışığını kötü adam Ralph’e tutuyor. 30 sene boyunca oyununda kötü adamı canlandıran Ralph, çalışma saatleri sonunda gördüğü muameleye daha fazla katlanamayıp hayatını değiştirmeye karar veriyor. Adsız Kötüler Derneği toplantısında Süper Mario’dan Pacman’e kadar bildiğimiz tüm atari oyunlarının kötü karakterleriyle bir araya gelip dertlerini paylaşıyor. Aslına bakarsanız sadece adsız kötüler derneği toplantıları sahneleri bile başlı başına filmi izlemeye yetiyor.

yabancı film önerileri“Şunu söylemeliyim ki kimse işinizi yaptığınız için sizi sevmezken, kendi işinizi sevmek zor oluyor.”

Hayalini kurduğu arkadaş ve rahatlık dolu hayatı madalya sahibi olarak kazanacağına inanan Ralph atari salonundaki başka oyunlarda madalya avına çıkıyor. Beklenmedik bir şekilde bağlanıp yakınlık kurduğu küçük ve sorunlu olduğu kadar da sevimli Vanellope Von Schweetz işin içine girince hikaye bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Wreck It Ralph dudak uçuklatan hayal gücü ögelerini animasyonun renkli dünyasına taşıyıp bunları ince esprilerle taçlandırıyor. Çizgi film algısını bir kenara bırakmayı başaran yetişkinler için de oldukça keyifli zaman geçirmeyi vaat eden film bir saat kırk bir dakika sürüyor.

yabancı film önerileriSatır Aralarına Dikkat!

2012 yılında ilki çıkan filmin devamı 2018’de Ralph’in internetle tanışmasıyla tekrar seyirciyle karşısına geçti. Devam filmlerinde alıştığımız ilk filmin gölgesinde gişe toplamaktan uzak başlı başına seyir keyfi sunuyor. Animasyon filmler genelde “çocuklar için” ön yargısının engin denizlerinde kaybolsa da böyle düşünmeyenlerin Wreck It Ralph’i seveceği kesin. Yabancı film önerileri listelerinde çok sık rastlamayacağınız bu yapım aynı zamanda ailecek izlenecek filmler arasında da yer alıyor. Sevmenin de ötesinde satır aralarını okumayı başaranların, hedefe ulaşmada kendini kabullenerek güçlü yanlarını kullanmanın önemi gibi mesajları görmesi de mümkün. İkinci filmde de yanlış konumlandırılan ilişkilerin iki tarafı ne kadar yıpratabileceği olabilecek en eğlenceli yolla işleniyor. Ailece izleme açısından da sakıncalı sahne içermediği ve sağlıklı sayılabilecek bir tema üstüne kurulduğundan çocuklarla da endişe duyulmadan izlenebilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Dondurmanın Anlamını Değiştiren Film: Müslüm

Atypical: Otizmli Hayata Küçük Bir Pencere

2 Comments

  • Kenar Yazarı dedi ki:

    Wreck It Ralph filmine daha önce hiç rastlamamıştım. Blogunuzda yaptığınız film tanıtımı üzerine fragmanını izledim ve hoşuma gitti. Konusu itibariyle ilgimi çekebilecek güzel bir animasyon çocuk yetişkin filmi. Ayrıca filmde geçen karakterler 90’ların çocukları olarak atari oyunlarından aşinayız.

  • ishana dedi ki:

    bu tür animasyon filmlerinde verilen mesajların elbette önemi büyük. bununla birlikte sübliminal mesajlar ile de göndermeler yapılmıyor değil. izlerken ve izletirken içeriklerin çocuklarımıza ne kadar uygun olduğunu incelemek gerekiyor. Ralph isimli filmde de bu tür mesajlardan bol bol var.

Leave a Reply