Dizi & FilmFilmGenel

Green Book

Yazar: 25 Şubat 2019 1 Yorum
yeşil rehber

Green Book Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ve İtalyan Tony Lip arasındaki akıl almaz dostluğu konu alıyor. Gerçek hayattan uyarlanan Oscar ödüllü Green Book ırkçılığın en uç noktalarda yaşanmaya devam ettiği güney eyaletlerinde geçiyor. Siyahilere eşit haklar verildikten sonraki dönemde yaşananlar eşitliğin kağıt üstünde kaldığını gösterirken bu iki adamın dostluğu umuda göz kırpıyor. Devrimci ruhunu müziğe taşıyan Dr. Don Shirley döneminin en başarılı piyano virtüozü olarak nam salmasına rağmen siyahi olduğu için sahneden indiği anda tüm saygınlığını yitiriyor ve bu noktada devreye Tony giriyor. Tony Lip dedesinin yaşadığı topraklarda çocuklarını büyüten çalışkan bir aile babası olsa da yaşadığı sıkıntılar siyahilere tepeden bakmasına engel olmuyor.

yeşil rehberMüziklerini severek dinlediği ve yemeklerini afiyetle yediği siyahi insanların kendilerine pek de tahammülü olmayan Tony yüksek ücretinden dolayı Dr. Shirley’nin turnesinde şoförlük yapmayı kabul ediyor. 8 hafta süren yolculuklarında gönülsüz de olsa sürekli birlikte vakit geçiren bu iki adam kafalarındaki tabuları yıkarak birbirlerini ve kültürlerini öğrenmeye başlıyor. İki aylık yolculuklarında Tony ünlü piyanistin a noktasından b noktasına ulaşmasını sağlarken yolda çıkan bütün sorunlarda da Dr. Don Shirley’nin korunmasını üstleniyor.

yeşil rehberBundan sadece 57 yıl önce sırf ten rengi farklı olduğu için insanların otellere, restoranlara, barlara ve hatta tuvaletlere kabul edilmediğini anlamak imkansız gelse de film adını ırkçılığın sonucu olan bir el kitabından alıyor. Green Book ya da Yeşil Rehber siyahilerin kalabileceği otellerin haritasını listelerken güvenli bir yolculuk vaat eden notlar insanın içini burkuyor. Günümüz milenyum çağında dahi ırkçılığın inatla sürdürüldüğü gerçeği oyuncuların performansıyla birleşince Oscar Ödülü de kaçınılmaz oluyor.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback
Hanımzade | Tesettür Blogları ve Moda Fotoğrafçılığı | Abiye Tesettür Giyim

[…] Bu yazı da ilginizi çekebilir: Green Book […]