Erzurum Lüks Pastanesi bilenlerin müdavimi olduğu, Havuzbaşı’nda bulunan, Erzurum manzarasına sahip, köklü bir aile işletmesi. Erzurum’da hem geleneksel yemeklere hem de dünya mutfağına yer veren alkolsüz mekan seçenekleri kısıtlı. Alternatif bu kadar azken lezzet kriteri de eklenince kebap dışında yemek servisi yapan yer bulmak zorlaşıyor.

alkolsüz mekan

Daha önce açık büfe kahvaltısına gidip oldukça memnun kaldığımız için bir de akşam yemeğine gitmeye karar verdik. Masaya yerleşene kadar zengin menüsünden habersiz olduğumuz Erzurum Lüks Pastanesi, şehrin gürültüsünden uzak nezih ortamında üçüncü nesil kahve, bitki çayı ve kokteyl gibi bir arada bulması zor olan lezzetler eşliğinde dostla muhabbete doymalık bir mekan.

alkolsüz mekan

Yemek öncesi aldığımız siphon ile hazırlanan aoreo press 3. nesil kahve, ıhlamur çayı ve pumpkin spice latte beklediğimizin üstünde lezzete sahipti. 3. nesil kahve henüz yeni yaygınlaşırken menüde görmek bile şaşırtıcıyken muhteşem aroması ve incelikli tekniği ile tam puan aldı.

alkolsüz mekan

3. Nesil Kahveden Dünya Mutfağına Kadar Her Lezzet Tek Menüde

Ihlamur çayının içinde geldiği demlik tek başına sempati kazanmaya yeterken beraberinde gelen limon, bal, leblebi ve çikolata aslında başlı başına öğün sayılabilir. Çay fincanının ısıtılarak getirilmesi ise başka bir yerde denk gelmediğim çok keyifli bir detaydı. Starbucks ile ünlenen pumpkin spice latte içebilmek için sezonunu bekleyenlerden olarak doya doya hasret giderdim. Starbucks versiyonundaki genzi yakan şekerli tat olmadan lezzet yakalanmış ve kurabiye ile servis ediliyor.

alkolsüz mekan

Biftek sarma, mexica soslu dana bonfile ve dana külbastı da ana yemek olarak oldukça doyurucu porsiyonlarda geldi. Yemeklerle servis edilen patates kızartması, salata ve pilav yemeğin doyuruculuğunu artırırken lezzetleri de tatmin edici.

alkolsüz mekan

Her Şey Olması Gerektiği Gibi

Birçok farklı çeşit yemeğin birlikte sunulduğu ana yemeklerdeki her çeşidin olması gereken sıcaklık ve tazelikte sofraya gelmesi mutfaktaki özen ve tecrübeyi gösteren unsurlardan. Bu şekilde menü tarzı yemeklerde genelde patates kızartması beklemekten yumuşamış ya da aceleye getirilerek az pişmiş getirilse de Lüks Pastanesi’nde bu sorunlarla karşılaşmadık. Mexica soslu dana bonfile ve dana külbastı benzer görünse de aslında farklı pişirme yöntemleri ile birleşen sos faktörüyle apayrı lezzetteydi.

alkolsüz mekan

Döküm tava içinde servis edilen dana bonfile ve külbastı son derece lezzetli olsa da biftek sarma bir sonraki Lüks Pastanesi ziyaretinde yenilmek üzere aklımın köşesinde yerini aldı. Yemek sonrası bakır çaydanlık, lokum, çikolata ve limonla servis edilen çay tazeydi. Çaydanlıkla gönderilen osmanlı ocağı sayesinde masadan kalkana kadar sıcak çay keyfine devam ettik.

alkolsüz mekan

120 Çeşit Açık Büfe Kahvaltı Seçeneğiyle Lüks Pastanesi de ilginizi çekebilir

Tabi bir de çayın yanında yediğimiz kuru pasta ve baklava çeşitleri var ki tek başına Lüks Pastanesi’ne gitme sebebi olabilir. Kolay kolay şerbetli tatlı yemeyen biri olarak tüm çeşitleri gönül rahatlığıyla öneriyorum. Pastane kısmını henüz detaylı bir şekilde keşfetmiş olmasam da tadına baktığım her lezzetinden memnun kaldığım sayılı mekanların başında Lüks Pastanesi geliyor.

alkolsüz mekan

Bir pastaneye göre oldukça geniş olan menüde herkesin damak tadına uygun yemek, içecek ya da tatlı bulması mümkün. Lezzetin yanı sıra görsele de özen gösteren Lüks Pastanesi menüsünde yer alan tüm seçeneklerin sunumu çok başarılı. Her lezzet aslına uygun, en lezzetli şekilde yapılıyor.

alkolsüz mekan

Çalışanları güler yüzlü ve müşteri memnuniyeti odaklı her işletmede olduğu gibi mekana gelenlerin hepsi huzur içinde vakit geçiriyor. Mescit ve lavaboları gayet temiz. Otoparkı olmasa da pastane önünde ve çevresinde araç bırakıldığında herhangi bir sorun yaşanmıyor.

2 Comments

  • Sümeyye dedi ki:

    Erzurumda neredeyse her cuma yemek için gittiğimiz hizmeti ile şehirde eşi zor bulunur bir mekan ?

    • hanimzade dedi ki:

      Erzurum’a her gittiğimde en az bir kere gidiyorum ben de gerçekten şehirde her şeyiyle müşteri odaklı tek yer Erzurum Lüks Pastanesi

Leave a Reply