Eşarp Seçimi Yaparken Gideceğiniz Ortamı Göz Önünde Bulundurun

Eşarp günlük hayattaki yerini şala bıraksa da özel günlerde ve davetlerde ilk tercih olmaya devam ediyor. Düğün, nişan, mezuniyet ve bayramlarda şıklığını koruyan eşarpları seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç küçük nokta bulunuyor. Özellikle günlük hayatta şal tercih edenlerin faydalanabileceği eşarp seçmenin püf noktaları 4 pratik maddeden oluşuyor.

  1. Renk Seçimi: Püf noktalarımızın ilk ve en önemli olan adımı doğru renk seçiminden geçiyor. Eşarp, giyilen kıyafetin tamamlayıcısı olsa da yüzü çerçevelediği için ten rengiyle uyumu büyük önem taşıyor. Ten rengine çok yakın tonlar yüzü solgun ve olduğundan yaşlı gösteriyor. Kontrast oluşturarak yüze renk getirip canlılık katmak adına koyu tenlilerin açık renk eşarp, açık tenlilerin koyu renk eşarp tercih etmeleri yüz güzelliğini taçlandırıyor.
  2. Kumaş Seçimi: Eşarplarda twil, pamuk, ipek, saten, vual ve şifon gibi birçok farklı kumaş seçeneği bulunuyor. Her bir kumaş türü farklı durumlarda işinizi kolaylaştırırken kıyafetle uyumlu kumaş tercihi yapılması şıklığı tamamlıyor. Dünyanın en sağlıklı kumaş seçeneklerinden olan ipek, dökümlü duruşu ve terletmeme özelliğiyle konfor sağlıyor. İpek eşarpların kaymasından endişe edilmesine rağmen sanılanın aksine çoğu eşarp türünden daha kolay bir kullanım sunuyor. İpek gibi narin kumaşlı eşarpların uzun seneler ilk günkü formunu koruması için ince eşarp iğnesi tercih edilmesi gerekiyor.eşarp seçimi
  3. Tarz Seçimi: Önceki maddelerde belirtmiş olduğumuz eşarp kumaşları farklı tarzdaki duruşlarıyla özenli seçim gerektiriyor. Spor kıyafetlerle pamuk, günlük kıyafetlerle twil ve abiyelerle ipek gibi ana kategoriler olsa da eşarbın renk ve desenine göre tarzı da farklılık gösterebiliyor. Özel günlerde dijital baskılı eşarplar yerine el boyaması detayları olan seçenekler çok daha özenli görünüyor.
  4. Doku Seçimi: Eşarbın beraberinde kullanılacağı kıyafetle kumaş dokusunun uyumlu olması da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Trençkot gibi kalıbı net ve kumaşı tok olan kıyafetleri benzer formdaki twil eşarplar tamamlıyor. Yazlık elbiseleri, dökümlü kıyafetleri şifon, vual ve ipek eşarplarla kombin yapmak doku uyumunu sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Tesettür Abiye Seçiminde 3N1K Yöntemi

Leave a Reply