Yanmış tencere temizleme ve yanmış çaydanlık temizleme evlendikten sonra internette sürekli çaresini aradığım temel konular arasına ilk sıradan girdi. Unutkanlık konusunda üst düzey yönetici mertebesine ulaştığım için neredeyse her yemek yapma girişimim yanmış yemek kokusuyla sonuçlanıyor. Hal böyle olunca yanmış tencere, tava ve çaydanlıklara karşı girdiğim savaş son bulmuyor. Aşağıdaki fotoğraflarda ise son çay yapma maceramın acı sonuçları ve kardeşim tarafından getirilen kurtarma girişimi yer alıyor.

Yanmış Tencere Temizleme İşlemi Her Evde Bulunan Tek Bir Malzemeyle Yapılıyor

Ocakta suyu bitip yana kavrula dakikalarca kararan çaydanlığı temizlemek için tek bir malzeme yeterli oluyor. Yanmış tencere temizleme işlemi her mutfakta bulunan bulaşık makinası tableti ile yapılıyor. Bizim çaydanlığımız yanma noktasını geçip simsiyah hale gelmişti. Yanma ileri düzeyde olduğu için iki tablet kullandık fakat siz kendi durumunuza göre tek ya da yarım tabletle de deneyebilirsiniz. Tableti yanmış tencere ya da yanmış çaydanlık içine attıktan sonra su doldurup kaynatılması gerekiyor.

yanmış tencere temizleme

Deterjan kaynayınca köpürüp taştığı için fokurdamaya başladığında başında durmak gerekiyor. Su buharlaşıp azaldıkça azar azar su eklemesi de gerektiği için bırakıp gitmemekte fayda var. Tabletler tamamen eriyene kadar kaynadıktan sonra kararan kısımlar kabarıp su üstünde yüzmeye başlıyor. Kalan kısımlar da plastik bulaşık fırçasıyla kolayca temizleniyor. İlk sefer tamamen temizlenmediği taktirde tabletle kaynatma işlemi siyahlık tamamen temizlenene kadar tekrar edilip bir sonraki yanık kazasına kadar tencere ve çaydanlıklar rahat nefes alıyor.

yanmış tencere nasıl temizlenir

Öncesi sonrası arasındaki şahane değişimin mimarı MadamKişot’a buradan teşekkür ediyor sizleri rengarenk bloguna davet ediyorum. Tekrar tekrar büyük ve küçük çaplı yanma kazaları atlatan emektar çaydanlığımız ancak bu kadar temizlense de kalan lekelerden de kurtulmak için çeşitli çalışmalar devam ediyor. Yanmış tencere temizleme için cif poşet yöntemi de tavsiye edilmesine rağmen henüz denemediğim için net sonucu bilemiyorum. İlk günkü pırıl pırıl haline döndürmeyi başarabilirsem onu da burada sizlerle paylaşıyor olacağım o zamana kadar mutfağı yakmamaya dikkat edin kader yoldaşlarım.

İlginizi Çekebilir: Mahlepli Kurabiye Tarifi

One Comment

  • lerzan karabayır dedi ki:

    inşallah gerek kalmaz ama bunu öğrenmem iyi oldu. Tablet bayağı fonksiyonlu aslında dolaplarda filanda çok işe yarıyor

Leave a Reply