Evde saç kesimi yapmaya seneler önce Rapunzel saçlarla girdiğim kuaförden küt saçla çıktıktan sonra karar verdim ve o zamandan beri elinde makas olan kimseyi saçıma yaklaştırmadım.

İlk adımını zaza handan saç makası alarak attığım evde saç kesimi kararının ardından hayatıma bir süre kınalı yapıncak olarak devam ettiğimi itiraf ediyorum. Bu kadar açık konuşmamın sebebi ilk saç kesiminde sonuçtan memnun kalmamanın gayet normal olduğunu hatırlatmak. En nihayetinde bütün kuaförler yerden saç süpürdükleri sonra çırak oldukları aşamalardan geçiyor. Sizin de eliniz alışana kadar sıkıntı yaşamanızda şaşılacak bir durum yok.

kısa saç modelleri

Şimdi yazacaklarım 10 yılı aşkın tecrübe sonunda en çok faydalandığım yöntemler, bu sayede aynı hatalara düşmemenizi umuyorum. Saç öyle bir mesele ki ne dokunmaya kıyılıyor ne emanet etmeye. İşte tam da bu yüzden ben beni en iyi bilene güvenmekten yanayım; kendime! Kuaförlerin beni yormalarının başlıca sebebi “bana bırak” mantığı. Neden sana bırakıyorum? Kaç yaşındaysam onca senedir bu kafanın üstündeki saçları taşıyan, her halini gören bilen, doğal olarak da yakışan modelden emin olan benken neden sana bırakıyorum? Sen beni bırak, makası bırak, saçlarımı bırak! Aradan geçen o kadar zamana rağmen hala kuaförde saçlarımın kesilmesini hatırladıkça geriliyorum. Ah o kontrolümün dışında yerlere dökülen kesilmiş saçlarım yok mu! Bana bırak kuaför, sen yok musun!

evde-saç-kesimi

Kuaförlere karşı hissettikleriniz yukarıda anlattıklarıma benziyorsa üzülmeyin kolayı var! Kendinize güvenin yeter, bu aşamadan sonra makas ve taraktan başka bir şeye ihtiyacınız yok! Şaka şaka elinize makası alıp aynanın karşısında melankolik şarkı kliplerindeki gibi hunharca saçlarınızı kesin demiyorum, lütfen böyle bir şey yapmayın.

Evde Saç Kesimi Öncesinde İstediğiniz modele karar verin

Modelden emin olduktan sonra gerisi gelecek. Mesela katlı kesim istiyorsanız ilk denemenizde kusursuz saçlara ulaşmanız muhtemel. Yapmanız gereken saçlarınızı dalgalı ya da kıvırcıksa düzleştirdikten sonra at kuyruğu toplamak ve kesmek. Saçı ne kadar yukarıdan toplarsanız o kadar belirgin katlar keseceğinizi unutmayın.

evde-katlı-saç-kesimi

Yazdıklarımdan bir şey anlamadıysanız hiç sorun değil youtube ne güne duruyor? Buyrun katlı kesim videosu:

Dalgalı, düz, kıvırcık tüm saç tiplerine yakışan bir başka model olan bobdan yanaysanız yine sizin için seçtiğim videodan faydalanabilirsiniz. Videoda arkadan öne doğru uzayan a kesim tercih edilmiş, önlerin uzunluğunu belirginleştirmek için ön tutamlar ayrılıp en son kesiliyor. İnanın videoyu izledikten sonra yazdıklarım mantıklı gelecek.

Makas ve lastik toka ikilisinden daha garanti bir yoldan gitmek istiyorsanız da “crea clip” ve benzeri terazili saç kesim aparatlarından yardım alabilirsiniz. Ben kendiminkini hepsi buradadan kargo ücretiyle birlikte 13,89 TL’ye aldım. Yanlış hatırlamıyorsam ertesi gün ürün elimdeydi. İçinden biri düz diğeri hafif yuvarlak iki aparat çıktı.

saç-kesme-aleti

Düz olan maviyle bob kesimini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Benim saçlarım uzun ve gür olduğu için beyaz olanı tercih ettim. Saçlarımı düzleştirdikten sonra eşim saçlarımı mümkün olduğunca eşit şekilde içine yerleştirip klipsini kapattıktan sonra kesilmesini istediğim yere kadar itip altından makasla kesti. Ürün orjinal olmadığından mıdır nedir tek başına kullanım için uygun olduğunu pek sanmıyorum çünkü saç içinden kayıyor. Videolardaki gibi aparatı takıp kapattıktan sonra saçı öne alıp kendi kendinize kesmeniz pek de mümkün değil. Sizin yerinize kesimi yapabilecek biri varsa gerçekten de çok pratik. Kesim yapılırken sabit durduğunuz sürece sonuçtan memnun kalacağınıza eminim, önemli olan sonuna kadar aparatın aynı şekilde tutularak altından aynı hizada kesim yapılması. Beş dakika gibi bir sürede istediğim saçlara kavuştum sadece daha yumuşak bir görüntü elde etmek için sonrasında aralardan makası dik tutarak kestim.

saç-kesme-aleti

İlk saçımı kendim kesmeye karar verdiğimde crea clip edinebilseydim kınalı yapıncak dönemlerini yaşamak zorunda kalmazdım. Ürünü satın almak isterseniz satıcı bilgileri için bana ulaşabilirsiniz.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Selective Protek Ammino Keratin

One Comment

Leave a Reply