Arap lokantası deyince akla gelen semtlerin ilki olan Fatih sayısız lezzete ev sahipliği yapsa da benim uğrak yerim Eyyam Şam. Uygun fiyatlı lezzetli yemekleri ve kadınlar için ayrı oturma alanı olan lokanta bizi bilen bilir düsturunda ilerliyor. Arap çarşısı olarak isimlendirilmeye başlayan Malta’da Fatih Camii’ne birkaç dakika uzaktaki Eyyam Şam kapıdan girer girmez arap kültürünü yaşatıyor.

fatih arap lokantası

Sarımsak sevenlerin midesine bayram ettiren lokantada gözlerinden kalpler çıkarak tıka basa doymanın bedeli kişi başı on liradan başlıyor. Gördüğüm bütün restoranların aksine masaya gelen yemeğin menüdeki fotoğraftan kat kat güzel olduğu lokantada araplar çalışıyor. Tane tane konuşarak sipariş verildiğinde türkçeyi anlasalar da net cevap alma beklentisi içine girmemek gerekiyor. Humus, falafel, içli köfte, sezar salata, hamburger, balık kroket gibi birçok farklı çeşide yer veren lokantanın en sevdiğim lezzeti içli köfte. Alıştığımız minicik içli köftelerden porsiyon büyüklüğüyle ayrılan içli köftelerin tanesi 5 lira ve iki tanesi çok rahat doyuruyor. İçinde ceviz ve nar bulunan içli köfteler kızartılıp masaya geldiğinden yakma riski olsa da her lokmada mutluluk çanları çaldırıyor.

arap döneriFalafel ve humus konusunda da oldukça tatmin edici tat yakalayan lokantanın bir diğer göz dolduran seçeneği ise arap döneri. Sarımsaklı bir karışımla yapılan yaprak tavuk döner lavaşa sarıldıktan sonra dönerin yağına batırılıp tost makinasında yağı kurutuluyor. Arap dönerinde genel olarak yapılan bu yağa batırıp kurutma işlemi kulağa garip gelse de lezzeti büyük oranda etkiliyor. Döner tabağının yanında gelen patates kızartması, salata, turşu ve sarımsaklı sos ayrı ayrı da birlikte de keyifle yeniyor. 10 liraya yiyebileceğiniz en lezzetli arap yemeklerinden biri olan döner de içli köfte kadar tadılması gerekenler arasında yer alıyor.

fatih arap lokantasıİki kişi içecek ve ekstra su dahil 26 lira ödediğimiz Eyyam Şam Fevzi Paşa Caddesi’nden Fatih Camii’ne çıkarken solda kalıyor. Dışarıdan ufacık bir büfe gibi göründüğünden gözden kaçırmak kolay olsa da tabelasını çektiğim fotoğrafla esnafa sorarak bulabilirsiniz. Gittiğiniz gün Fatih dolaylarında isem yüksek ihtimalle beni de orada bulabilirsiniz.

Leave a Reply