İstanbul’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda listenin başında boğaz turu geliyor. İhtişamlı yalılar ve boğaz manzarasıyla birleşen tatlı esinti ile boğaz turu özellikle yaz aylarında gezmeyi tercih edenlere benzersiz bir keyif sunuyor. Boğaz turu kara, hava ve deniz yoluyla yapılabilir. Hava yolunun (helikopter) maliyetli olması sebebiyle ve boğaz turunun amacı düşünüldüğünde, denizden yapmak uygun olacaktır.
Eminönü’nden kalkan boğaz turları düzenlenmektedir. Yazın özellikle Ortaköy’den kalkan ve 1-2 saat içinde boğaz turunu tamamlayan tekneler bulunmaktadır. Aynı şekilde Beşiktaş, Kadıköy ve Karaköy’den de boğaz turu yapan teknelere binmek de mümkündür. Bunun yanında, ring seferi yapan ve belli bölgeleri ziyaret eden teknelerde bulunmaktadır.

Boğaz Turunu Tek Bir Güne Sıkıştırmayın

Örneğin İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunan, Bebek’ten bilindiğinde, Kandilli, Anadolu Hisarı, Kanlıca ve Emirgan gibi kısa bir alanı, kısıtlı sürelerde de olsa görebilmek mümkün olmaktadır.
Eğer İstanbul Boğazı’nı hakkını vererek gezmek istiyorsanız, en azından bir ay gibi bir süreye ihtiyacınız vardır. Bunun için köyleri tek tek dolaşabilirsiniz.
Örnek tur için, Tophane’den başlanarak, 1580 yılında Kılıç Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan, Kılıç Ali Paşa Camii’ni ziyaret ederek, ardından Rus kiliselerine gidilebilir.

istanbulda gezilecek yerlerİstanbul’da Gezilecek Yerler Listesinin İncileri: Boğazdaki Meşhur Yalılar

İstanbul Boğazı’nda yaklaşık olarak 600 tane yalı bulunmaktadır. Bunların 366 tanesi tarihi nitelikte olan yalılardır. Yalılar üç gruba ayrılmaktadır. Bu yalılar, birinci, ikinci ve üçüncü sınıf tarihi nitelikte yalılardır. Birinci sınıf yalılar en değerli yalı grubuna girerler. Bu tarihi yalılar, yıkılamaz ve restorasyon çalışmaları, sıradışı bir mimariye sahip olduğu için aslına tamamen sadık kalınarak yapılmak zorundadır. İkinci ve üçüncü sınıf yalılar için böyle bir kural bulunmamaktadır. İstenilen şekilde restore edilebilir ya da yıkılarak tekrar yapılabilir. Avrupa yakasından başlayarak, Ortaköy’de bulunan Esma Sultan Yalısı ile tura başlanabilir. Hemen yanında yer alan Fehime Sultan Yalısı (yangından sonra otel olarak restore edilmiştir)

istanbulda gezilecek yerler1.Boğaz Köprüsü’nün hemen altında yer alan yeşil renkli Hatice Sultan Yalısı. Rotanızı kuzeye doğru çevirdiğinizde, Bebek’te Yılanlı Yalı. Emirgan’da Şerifler Yalısı. En çok yalının bulunduğu bölge ise Yeniköy’dür. Yeniköy girişinde Ahmet Afif Paşa Yalısı (1975 yılında çekilmiş olan Aşk-ı Memnu dizisi ve Binbir Gece isimli dizinin son sezonunda kullanılmıştır) bulunmaktadır.
Yine Yeniköy’de bulunan, Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı (yeni ismi Erbilgin Yalısı)’da görmeye değer yalılardandır. Yeniköy’ün çıkışında yer alan Cezayirliyan Yalısı (Avusturya Başkonsolosluğu olarak kullanılmaktadır) gibi tarihi yerler İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenerek gezilebilir.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Sevda Gazozcusu ile Çocukluğumuza Yolculuk

2 Comments

  • Kenar Yazarı dedi ki:

    İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir diye sorulduğunda bence de ilk sıralarda bir boğaz turu gelmeli. Boğazın o muhteşem havasını solumak ve eşsiz manzarasını seyretmek insanın içini açıyor. İstanbul’a ilk geldiğim sıralar boğaz tutu yapamadım diye çok üzülüyordum. Daha sonra o kadar çok yaptım ki neredeyse ezberledim diyebilirim 🙂
    Boğazın yalılarının hepsi birbirinden güzel. Bazılarında izinsiz yapılanmalar yapılmış. Dikkat etmek gerek.

  • Baran dedi ki:

    Boğazda çok sayıda güzel tarihi esere sahibiz. Fakat ne yazıkki bunları koruma konusunda oldukça başarısızız. Umarım örneğini verdiğiniz yapıları hiç olmazsa korur ve sahip çıkabiliriz. Allah korusun, yangın, gemi çarpması vs olaylarla bunların sayısı azalmakta ve ne yazıkki tarih mirasımız yok olmakta. Tarihi değerlerimizi korumalı, sahip çıkmalı ve geleceğe taşımalıyız.

Leave a Reply