Ücretsiz kurslar evde geçirilen süre arttığından her zamankinden daha da cazip hale geldi. Corona virüs tüm dünyadaki etkisini sürdürürken evde kalmayı teşvik etme amaçlı ücretsiz sunulan hizmet sayısı artarak devam ediyor. Özellikle tempolu şehir hayatına alışanlar için evde geçirilen süre sıkıcı bir hal alabildiğinden dolayı denk geldiğim ücretsiz kaynakları sizler için derledim. Kategoriler halinde oluşturduğum listeler haricinde bildiklerinizi paylaşarak bu süreci verimli geçirmemize katkı sağlayabilirsiniz. İlginizi çeken kaynakların isimlerine tıklayarak ilgili sitelere ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Kurslar

 • Ücretsiz Udemy Dil Kursları: Arapça, İngilizce, İspanyolca, Çince ve daha birçok farklı dil kursuna ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz. (link)
 • Ivy Leauge Kursları: Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia ve Pennsylvania üniversiteleri tarafından verilen online eğitimler normal şartlarda kolay erişim sağlanan kaynaklar olmasa da bu seçkin okullar da çeşitli kursları salgın nedeniyle hizmete açmış. Kişisel gelişim, Matematik, Eğitim bilimleri, Mühendislik, Sağlık, Sosyal bilimler, Sanat, Tasarım gibi ana başlıkların altında toplanan eğitimler mevcut. Her biri alanının öncüsü kişiler tarafından verilen eğitimler ingilizce. ( link )
 • YÖKDİL ve IELTS Sınavlarına Hazırlık Arşivi: Evde geçirilen zamanı sınavlara hazırlanma fırsatı görenlerin faydalanabileceği birçok kaynak mevcut. İngilizcesini geliştirmek isteyen herkes günlük 10-20 dakika gibi kısa sürelerde gelişme sağlayacaktır. (link )
 • Ücretsiz Gitar Kursu: Dünyaca ünlü müzisyenler tarafından tavsiye edilen gitar kursu ingilizce olsa da enstrüman eğitimi göstermeye dayalı olduğu için herkes faydalanabilir. Aynı eğitmenden gitar dışında ücretsiz ukulele eğitimi almak da mümkün. (link )
 • Ücretsiz Yemek Kursları: Dışarıdan alınan her şeyin dezenfekte edilmesi gerektiği söylenen bu dönemde yemek yapmayı öğrenmek isteyenler için birçok kaynak mevcut. Yemek kursları haricinde sanat, akademik, bilgisayar programcılığı ve müzik kategorilerinde de ücretsiz ingilizce eğitimlere ulaşmak mümkün. (link )

Ücretsiz Sanatsal Faaliyetler

 • Ev Konserleri: Pink, John Legend, Chris Martin, Charlie Puth, Keith Urban, Yalın, Sıla, Can Bonomo ve daha birçok sanatçı kendi sosyal medya hesaplarında canlı ev konserleri veriyor.
 • Bale ve Opera Performansları: Viyana Devlet Operası da evlerine kapananlar için arşivlerini açanlar arasına katılanlardan. Romeo ve Juliet’in de yer aldığı günlük programlar tüm hızıyla devam ediyor. (link )
 • Metropolitan Operaları: Geçmiş tarihli opera arşivleri herkesin kullanımına açılmış. (link )
 • Berlin Filarmoni Orkestrası Konserleri: Salgın nedeniyle canlı konserlerine ara veren orkestranın sitesinde “BERLINPHIL” kodu ile 30 günlük erişim sağlanıyor. Arşivdeki tüm konser, film ve röportajlar bu kodla izlenebiliyor. (link )

Ücretsiz Meditasyon Uygulamaları

 • İngilizce Meditasyon: Bireysel meditasyon çalışmalarında kült haline gelen uygulamasıyla dünya genelinde sayısız kullanıcısı olan headspace salgın dönemine özel seanslarıyla rahatlatmayı amaçlıyor. Kadın ve erkek sesi seçilebilen meditasyon uygulamasının tamamı ingilizce olduğu için dil geliştirme noktasında da kulak aşinalığı oluşturuyor. (link )
 • Türkçe Meditasyon: Ücretli üyelik haricinde birçok ücretsiz içerik de sunan Meditopia tamamen türkçe. Uygulama Corona virüs salgın sürecindeki #EvdeKal hareketine huzur veren meditasyonlarıyla katkıda bulunuyor. (link )

Çocuklar İçin Ücretsiz Aktivite ve Kurslar

 • Çocuklara Özel Ücretsiz Resim Dersi: Çocuk kitabı yazar ve çizeri E. B. Goodale her salı ve perşembe günü instagram canlı yayını şeklinde çocuklarla çizim yapıyor. (link )
 • Çocuklara Stop Motion Eğitimi: Stop motion sanatçısı Trisha Zemp çocukların evde kaldığı süreçte eğlenerek üretmesini sağlayacak eğitimine ücretsiz erişim sağlıyor. (link )
 • TÜBİTAK Dergi Arşivi: Çocuklar için tüm dergi arşivini ücretsiz kullanıma sunulmuş durumda. (link )
 • Çocuklara Özel Yoga: Harry Potter, Moana, Frozen ve daha birçok farklı karakteri konu alarak hikayelerek yapılan yoga derslerinin tamamı ingilizce. Çocuk odaklı paylaşılan hikayeli yoga videoları yogaya ve ingilizce öğrenmeye yeni başlayan yetişkinler için de oldukça uygun. (link )
 • Çocuklara Özel Müze Turu: Sanal müze turları salgın döneminde herkesin paylaştığı haberlerin başında gelse de bunu çocuklar için eğlenceli hale getiren Met Museum diğerlerinden ayrılıyor. Aynı site üzerinden yetişkinlerin ilgisini çekebilecek sayısız müze ve kaynağa da erişim sağlanıyor. (link )

Bu konu da ilginizi çekebilir: Koronavirüs Alışveriş Listesi

2 Comments

 • Mehmet Ortaç dedi ki:

  Bunlara ek olarak bir katkı yapmak isterim. Telegram’da ücretsiz Udemy kursları diye kanallar var. Oraları takip ederseniz eğer her gün promosyonlu kurslar geliyor. Oradaki kod ile kursu ücretsiz alabiliyorsunuz. Oldukça faydalı oluyor.

  • hanimzade dedi ki:

   Telegram udemy kursları kanalları olduğunu hiç bilmiyordum. Güncel kursları takip etmek için oldukça güzel bir alternatif, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Leave a Reply