Ramazan-ı şerifin son on gününe girmişken sizlerle yeni keşfettiğim arapça ve ingilizce islami paylaşımlar yapan youtube kanallarını paylaşmak istedim. Listelediğim kanalların bir kısmında türkçe altyazı seçeneği bulunsa da çoğu ya tamamen arapça ya da ingilizce. İçinde hiçbir türkçe içerik olmaması gözünüzü korkutmasın çünkü online yabancı dil öğrenmenin en önemli adımı  kulak aşinalığı edinmek. Arapça nasıl öğrenilir? İngilizce nasıl öğrenilir? Sorularına öğrenmek istediğiniz dil hangisi olursa olsun cevabım aynı: dinleyerek. İlkokulda yoğun bir eğitimle temelini kurduğum ingilizceyi aradan geçen senelere rağmen unutmamı önleyen dinlediğim şarkılar, izlediğim diziler ve filmler. Fakat ramazan ayında olduğumuz için bu üçlünün yerine islami içerikleri koyarak yabancı dil öğrenirken sevap kazanmamızın da yolunu açmak istedim. Evdeki işlerinizi yaparken açıp dinleseniz bile uzun vadede faydasını göreceğinizi umuyorum. Lafı daha fazla uzatmadan keyifle izlediğim ve dinlediğim online yabancı dil öğrenmeye katkı sağlayan kanalların listesi aşağıda, isimlerine tıklayarak kanalları ziyaret edip inceleyebilirsiniz.

 1. 100 Great: İslam tarihinde adı geçen 100 kişiyi sade, yavaş ve açık bir dille anlatan arapça ile anlatıyor.
 2. Bayyinah Institute: Nouman Ali Khan sohbet, hutbe ve derslerinin paylaşıldığı kendi resmi dernek kanalı.
 3. ZadTV Channel: Birçok farklı konuda içerik oluşturan fakat ağırlığı islami içerikler olan arapça bir kanal.
 4. Genç Müslümanlar: Arapça ve ingilizce islami içerikleri türkçe altyazılı olarak paylaşılıyor.
 5. رهج السنابك: Adından da anlaşılacağı üzere arapça içerikler yer alıyor.
 6. Green Lane Masjid: Günlük ingilizce islami ders paylaşımı yapılıyor.
 7. Islamic Guidance: Falcılar, kredi, ikili ilişkiler gibi başlıkları islam çerçevesinde değerlendiren ingilizce içerik üretiyor. 

İçeriklerini beğendiğim ve faydalı olduğunu düşündüğüm yeni kanallar keşfettikçe listeyi güncellemeye devam edeceğim. Bu sayede hem kendim hem de sizler için islami youtube kanal arşivi şekillenerek zamanla daha da geniş çaplı hale gelecek. Sizin de takip ve tavsiye ettiğiniz kanallar varsa yorumlarda benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Ramazan bayramından sonra bilimsel, tarih ve kültür odaklı arapça ve ingilizce kanallar listesi ile sevdiğim kanallar serisine devam etmeyi planlıyorum.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Ramazan Takvimi 2019

Tesettür Blog Penceresinden: Kadınlar Başlarını Neden Açıyor?

 

 

2 Comments

 • ishana dedi ki:

  yabanı dil öğreniminin en güzel yolu o dili konuşarak öğrenmek. konuşma zorunluluğunuz yoksa dili neden öğreniyorum sorusu beyninizi tırmalıyor. paylaşımını için teşekkür ederim. ibadet olan öğrenme faaliyetinin daha da anlamlı olabilmesi adına güzel bir paylaşım olmuş.

 • Kenar Yazarı dedi ki:

  İngilizcesini geliştirmek ve İslâmî bilgiler de öğrenmek isteyenler için güzel bir yöntem olabilir. Ama dikkat etmek lazım ki İslâmî bilgiler herkesten ogrenilmez. Verdiğiniz kaynakları incelemedim ama bu konuda hassas olmak önemli. Dikkat ederek bizlerle paylaştığınıza inanıyorum. Güzel düşünülerek hazırlanmış bir makale olmuş. Teşekkürler.

Leave a Reply