Tahinli pide Ankara, Bursa, Aydın ve Konya’nın yanı sıra bir şehrimizde daha yapılıyor ki tadından yenmez! Denizli denince akla bembeyaz travertenler ve horoz heykeli gelse de gezilecek yerler dışında yenilecekler listesi de uzadıkça uzuyor. Kendine has lezzetlerin tadına baktıktan sonra unutmak mümkün değil. Denizli gezimiz kısa süreli olduğundan tavsiye edilen yemeklerin çoğunu başka bahara bıraksak da tahinli ballı pide yemeden edemedik.

denizli pide

Denizli’de Tahinli Ballı Pide Nerede Yenir?

Şehir merkezinde birçok farklı yerden bahsedildi fakat biz tercihimizi hava alanına en yakın adres olan Çetin Pide’den yana kullandık. Asıl önerilen yerlerin pideleri daha da lezzetliyse şehri bırakıp evimize dönemezdik zaten. Esnaf lokantası tadındaki mütevazi pidecide fiyatlar 15 liranın hazırlanma süresi de 15 dakikanın üstüne çıkmıyor.

Tahinli pide yemekten sonra yanında müessesenin ikramı olan dumanı tüten çayla tatlı şeklinde geliyor sofraya. Dünyaca ünlü fransız pastacılarını kıskandıracak gevreklikteki ince hamurun üstünde ceviz, bal, tahin ve fıstık olan muhteşem bir karışım bulunuyor. İçindeki her bir malzemenin tadı tek tek geliyor ve uyumları insanı şaşırtıyor. Şerbetli gibi hafif ıslak bir yapısı olsa da kış soğuğunda çayla birlikte keyifle yeniyor. Damak çatlatan tahinli ballı pide tek kişi yenemeyecek kadar yoğun bir tada sahip.

tahinli pideİstanbul’da hiç görmediğim tahinli pidenin yanında kaşarlı mantarlı ve kuşbaşılı pidelerin de tadına baktık. Sipariş verdiğimiz pidelerle birlikte sofraya kuru biber kızartması ve salata da müessese ikramı olarak geldi. Kuru biber kızartması da sık sık karşılaşılmayan lezzetlerden. Epey acı olsa da muhteşem lezzetinden dolayı içimiz yana yana yemeye devam ettik.

Salataya yemekten çok para verdiğimiz İstanbul düzeninden sonra getirilenleri görünce gözlerim yaşaracak gibi olduysa da asıl sevinç gözyaşlarını tahinli pideye saklamaya karar verdim. Denizli tarafına tekrar yolumuz düşerse kuru biber kızartması ve tahinli pide dışında bir şeye elim gitmeyecek muhtemelen. Birinin acısından diğerinin tatlısından yandıkça sırayla birer lokma almayı planlıyorum.

Tüm alkolsüz mekan deneyimlerime buradan ulaşabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply