Humus Arap ülkelerinden tüm dünyaya yayılan ve besin değeri oldukça yüksek bir meze. Orta doğu ülkelerinde pide, domates ve salatalık gibi malzemelerle kahvaltıda tüketiliyor. Kahvaltılık olabilen humus aynı zamanda yemek öncesi iştah açıcı ya da soğuk meze olarak da servis ediliyor. Arap döneri gibi lezzetlerin içinde sos olarak da karşımıza çıkan humus muhteşem tadı ve esnekliğiyle birçok farklı şekil alabiliyor. Humus tarifi her bölgeye göre değişiklik gösterse de temelini nohut ve tahin ikilisi oluşturuyor. Domatesli humus, bal kabaklı humus, biberli humus gibi bütün çeşitler de yine vereceğim tarife istenilen malzemeler eklenerek yapılıyor. 

“Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar”

Bill Gates’in yukarıdaki cümlesinden esinlenerek şekillenen humus tarifi çıkardığı bulaşığın yıkanmasıyla birlikte 10 dakikayı geçmiyor. Evlendikten sonra gelen devir teslim töreninde bütün ev işleri haneme yazıldığından beri pratik tarifler araştırıyorum. Yaz kış yapılan her yemeğin yanında yenilebilen ve misafir sofralarında da beğenilen humus sürekli yaptığım tariflerin başında geliyor. Yemek yapmak hobilerim arasında yer almadığından mutfakta saatler geçirmekten hoşlanmıyorum. Bütün bunların yanı sıra genel anlamda üşengeç tabiatlı olmam da işin içine girince mutfakta Road Runner ile yarışıyorum. Bip bip!

Sadece 3 Malzemeye İhtiyacınız Var

3 ana malzemeden oluşan humusun pratik hazırlanması için temel ihtiyaç mutfak robotu. Her türlü yemek yapımını hızlandıran mutfak robotunun fişini taktıktan sonra gerisi geliyor. Malzemeleri mutfak robotuna atıp karıştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey sunum yapacağınız tabağa ya da kaseye humusu alıp dilerseniz pul biber ve yeşillikle renklendirmek. Ekstra çeşni katmak isterseniz karıştırma esnasında iki diş sarımsak da ekleyebilirsiniz. Asıl humus tarifi kimyon ve zeytinyağı içerse de tahinin üstüne yağ eklemek de kimyon kokusu da hoşuma gitmediği için eklemeyi tercih etmiyorum.

Humus Malzemeleri :

  • 1 adet haşlanmış nohut konservesi
  • 2 limonun suyu
  • 1 çorba kaşığı tahin

Nohutun suyunu süzüp robota aldıktan sonra limon suyu ve tahini ekleyin ve robotu çalıştırın. Nohutlar tamamen parçalanıp humus kıvam alıncaya kadar ara ara robotu durdurup kaşıkla tüm malzemeleri karıştırın. Homojen hale geldiğinde kıvamı katı olursa süzdüğünüz nohut suyundan ekleyerek inceltin ve dilerseniz sarımsak da ekleyerek son kez robotu çalıştırın. Hazırladığınız humusu kahvaltılık, dipsos ya da etli yemeklerin yanında meze olarak servis edebilirsiniz.

Bir başka pratik tarif için: Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

2 Comments

Leave a Reply